İklim Değişikliği Konusunda Farkındalık Geliştirme Projesi Açılış Toplantısı Gerçekleştirildi
22 Şubat 2016

Bakanlığımızın koordinasyonunda Yıldırım Beyazıt Üniversitesi işbirliği ile yürütülen İklim Değişikliği Konusunda Farkındalık Geliştirme Projesi Açılış Toplantısı 20 Ocak 2016 tarihinde Ankara’da Wyndham Otel’de gerçekleştirildi.

Bakan Yardımcımız Sayın Mehmet Ceylan ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Metin DOĞAN’ın açılış konuşmalarıyla başlayan toplantıda iklim değişikliği ile mücadele çalışmalarında toplumsal farkındalığın geliştirilmesinin önemine vurgu yapılarak yürütülen projenin iklim değişikliği alanında farkındalık yaratma konusunda ilk adım niteliğinde olduğu ifade edilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı, belediyeler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile yürütülecek olan “İklim Değişikliği Konusunda Farkındalık Geliştirme Projesi’’nin genel amacı, öğrenciler ve öğretmenler ile yerel yönetimlerin iklim değişikliği ve uyum konusunda araştırma geliştirme bilgi, bilinç, tutum, becerilerinin arttırılması, farkındalıklarının geliştirilmesi yoluyla iklim değişikliği ile mücadelenin güçlendirilmesidir. Projenin iki temel bileşeni bulunmaktadır.

Öğrenci, Öğretmen ve Öğretmen Adaylarına Yönelik Farkındalık Geliştirme Bileşeni kapsamında 16 ilde (Kocaeli, Eskişehir, Denizli, Manisa, Antalya, Mersin, Niğde, Kastamonu, Çorum, Rize Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya ve Şanlıurfa) anaokulundan başlayarak eğitim öğretimin her kademesindeki öğrenciler ile öğretmen ve öğretmen adaylarının farkındalığını ve bilgi düzeyini artırmak amacıyla iklim değişikliği konulu seminerler, eğitim programları, bilim kampları, yarışmalar ve çeşitli etkinlikler düzenlenecektir.

Yerel Yönetimlerin Kapasitelerinin Geliştirilmesi Bileşeni kapsamında ise 14 ilde (Ankara, Konya, Kayseri, Bursa, Kocaeli, Sakarya, İstanbul, Antalya, Hatay, Adana, Trabzon, Samsun, Çanakkale ve Lefkoşa) belediyeler ve yerel ölçekte kamu kurumları ile özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının iklim değişikliği ile mücadele kapasitesinin ve farkındalık düzeyinin geliştirilmesi amacıyla seminerler, eğitimler, toplantılar vb. etkinlikler düzenlenecektir.

Yaklaşık 250 kişinin katılım sağladığı açılış toplantısına İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon Kurulu üyesi kurumların yanı sıra pilot illerden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri, İl Milli Eğitim Müdürlükleri, Belediye Başkanlıkları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri davet edilmiştir.

Projenin 2 yılda tamamlanması planlanmaktadır.