İklim Değişikliği
İklim Değişikliği
Müzakerelerdeki Mevcut Durum

2010 yılında Meksika’nın Cancun kentinde düzenlenen 16. Taraflar Konferansı’nda alınan 1/CP.16 sayılı karar ile Türkiye’nin diğer EK-I ülkelerinden farklı koşullarda olduğu tüm Taraflarca tanınmış olup ülkemizin finansman ve teknoloji transferi sağlama yükümlülüğü bulunmadığı tekrar teyit edilmiş ve ülkemizin finansman, kapasite geliştirme ve teknoloji transferi imkanlarından yararlanması hususunun gelecek toplantılarda değerlendirileceği kaydedilmiştir.

2011 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Durban kentinde düzenlenen 17. Taraflar Konferansı’nda ise Türkiye ile ilgili olarak azaltım, uyum, teknoloji geliştirme ve transferi, kapasite geliştirme ve finansman konularında destek sağlanmasına yönelik usulleri tartışmaya devam etme yönünde karar alınmıştır.
2012 yılında Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen 18. Taraflar Konferansı’nda alınan karar ile ise BMİDÇS’nin diğer Ek-I Taraflarından farklı bir konumda olduğu tekrar teyit edilerek Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadele faaliyetlerine yönelik finansman, teknoloji transferi, kapasite geliştirme ihtiyacına yönelik Sekretarya tarafından çalışma yapılmasına kapı açılmıştır.
2013 yılı içinde BMİDÇS Sekretaryası tarafından söz konusu çalışma yapılarak Türkiye ile ilgili teknik bir doküman hazırlanmıştır. Yılsonunda Polonya’nın başkenti Varşova’da düzenlenen 19. Taraflar Konferansında konuya ilişkin müzakerelere 2014 yılında devam edilmesine karar verilmiştir. Bundan sonraki süreçte, Sekretarya ve diğer ülkeler ile yakın işbirliği içerisinde çalışılarak istenilen somut çıktıları Taraflar Konferansı Kararı olarak aldırmak yönünde müzakereler sürdürülecektir.