İklim Değişikliği
İklim Değişikliği

İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Birpınar Uluslararası İklim Değişikliği Müzakerelerine Katıldı

25 Mayıs 2017
İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Birpınar Uluslararası İklim Değişikliği Müzakerelerine Katıldı
İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Birpınar Uluslararası İklim Değişikliği Müzakerelerine Katıldı
İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Birpınar Uluslararası İklim Değişikliği Müzakerelerine Katıldı
İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Birpınar Uluslararası İklim Değişikliği Müzakerelerine Katıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü ve ilgili kurum temsilcilerinden oluşan resmi heyet ile beraber uluslararası iklim değişikliği müzakerelerine katıldı.

Heyet, 3-4 Mayıs 2017 tarihlerinde Almanya’nın Hamburg şehrinde, G20 Sürdürülebilirlik Çalışma Grubu, Enerji Sürdürülebilirliği Çalışma Grubu ve İklim Sürdürülebilirliği Çalışma Grubu Toplantılarına katıldı.

G20 Büyüme İçin İklim ve Enerji Eylem Planı taslağının müzakere edildiği oturumlara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığınca katılım sağlandı. İklim Sürdürülebilirliği Çalışma Grubu Toplantısı’nda Türkiye, İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Birpınar tarafından temsil edildi.

Ülkelerin iklim değişikliği başmüzakerecileri tarafından geniş katılım sağlanan toplantı süresince, müzakereye açılan eylem planı taslağında yer alan hususlar Türkiye’nin öncelikleri ve pozisyonu çerçevesinde değerlendirildi. Toplantıda gerekli müdahalelerde bulunan heyet, ayrıca Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamındaki Türkiye’nin özgün koşulları ve finans ve teknoloji desteklerine erişim talebini G20 ülkeleri ile bir kez daha paylaştı.

Toplantılara G20 üyesi olan Türkiye, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, İngiltere, ABD ve Avrupa Birliği’nin yanı sıra İspanya, Norveç, Hollanda ve Singapur tarafından katılım sağlandı.

-Bonn İklim Müzakereleri


İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar başkanlığındaki toplam 30 kişilik heyet, Hamburg’daki İklim Sürdürülebilirliği Çalışma Grubu Toplantısı sonrası 6-18 Mayıs 2017 tarihlerinde Almanya’nın Bonn kentinde gerçekleştirilen iklim müzakerelerine katıldı. Toplantı, 6-17 Kasım 2017 tarihinde yine Bonn’da gerçekleştirilecek BM İklim Değişikliği 23. Taraflar Konferansı(COP23) öncesi hazırlık niteliğinde gerçekleşti.
Müzakereler süresince genel kurul ve temas grubu toplantılarında Türkiye adına konuşmalar yapıldı. Konuşmalarda gelişmekte olan ülke olduğumuz belirtilerek Taraflar Konferansı Kararı ile tanınmış ve özel durumumuzu yansıtan kararlarımızın olduğu, uluslararası iklim finansmanı ile teknoloji desteklerine erişim talebimizin haklı bir talep olduğu, iklim değişikliğine neden olmayıp sonuçlarından en fazla etkilenen En Az Gelişmiş Ülkeler ve Küçük Ada Devletlerinin yanında olduğumuz, Paris Anlaşması altında oluşturulan Yeşil İklim Fonundan küresel emisyonların azaltım çabalarına daha fazla katkı sağlamak için yararlanmak istediğimiz şeklinde Türkiye’nin pozisyonu aktarıldı.

İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Birpınar, AB, ABD, İngiltere, gelişmekte olan ülkeleri temsilen Ekvator, Mevcut Taraflar Konferansı (COP) Dönem Başkanı Fas, Gelecek Dönem COP Başkanı Fiji, Rusya, Ukrayna, Pakistan ve Suudi Arabistan ile ikili görüşmeler yaptı. Birpınar, görüşmelerde ülkemiz pozisyonunu aktararak söz konusu ülkelerden destek talep etti.

Gelişmekte olan ülkeleri temsil eden ve 132 ülkenin dahil olduğu G -77 müzakere grubuna özel olarak Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Türkiye adına da sunum yaptı.

-8. Petersburg İklim Diyaloğu Toplantısı

Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, uluslararası iklim değişikliği müzakereleri kapsamında sürdürdüğü programlarına 22- 23 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen 8. Petersburg İklim Diyaloğu toplantısı ile devam etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) 23. Taraflar Konferansı (COP 23) başkanlığını yürütecek olan Fiji Başbakanı Josaia Voreqe Bainimarama tarafından iştirak edilen toplantıya, ülkemizin yanı sıra otuzdan fazla ülke ve Avrupa Komisyonu bakan / başmüzakereci seviyesinde veya üst düzeyde katılım sağlandı.

Türkiye’nin, İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar başkanlığındaki heyet tarafından temsil edildiği toplantıda, gündeme ilişkin görüşler paylaşıldı ve COP 23 Fiji Dönem Başkanlığından beklentiler dile getirildi.  

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır